Dalmatinski portal
Dalmatinski portal Test ad banner
Dalmatinski portal Dalmatinski portal

Znanstvenici otkrili nešto posve novo i neočekivano oko toga kako nastaju potresi

Piše N.M.

Potresi su među najrazornijim silama na Zemlji, ali njihovo predviđanje znanstvenicima i dalje ostaje izazov. Nova otkrića naglašavaju kako spori, aseizmički procesi na točkama stresa u Zemljinoj kori zapravo imaju ključnu ulogu u pokretanju velikih seizmičkih događaja.

– Naša otkrića dovode u pitanje i usavršavaju konvencionalne modele dinamike seizmičkog pucanja. Pokazujemo da su spori, aseizmički procesi preduvjet za seizmičko pucanje, potaknuto lokaliziranim stresom i geometrijskim ograničenjima. To ima duboke implikacije za razumijevanje kada i kako potresi počinju – rekao je fizičar Jay Fineberg s Hebrejskog sveučilišta u Jeruzalemu i jedan od autora studije, prenosi Zimo.

Fineberg i njegov tim upotrijebio je eksperimentalne i teorijske modele kako bi istražio kako postupno nakupljanje naprezanja prelazi u pune seizmičke pukotine. Proučavali su pukotine u jednoj, dvije i tri dimenzije, otkrivajući da su male, spore točke gibanja trenjem ili puzanjem prethodnici stvaranja velikog loma. Navedene točke postojano rastu sve dok ne kulminiraju velikim seizmičkim pucanjem.

Pukotina je neophodna za pojačavanje naprezanja i oslobađanje energije tijekom potresa. Bez tog procesa ne može doći do iznenadne seizmičke aktivnosti. Rezultati istraživanja otkrili su da su aseizmičko puzanje i lokalizirano naprezanje na linijama rasjeda nužni preduvjeti za velike seizmičke događaje.

Osim svoje važnosti za lom i čvrstoću materijala, ova nova slika dinamike nukleacije puknuća izravno je relevantna za dinamiku nukleacije potresa; sporo, aseizmičko pucanje uvijek mora prethoditi brzom seizmičkom pucanju. To bi moglo pružiti novi okvir za razumijevanje kako i kada potresi nastaju, objasnili su autori studije, koja je objavljena u časopisu ‘Nature’.

Vaša reakcija na temu

Komentiranje na Indexu dozvoljeno je samo registriranim korisnicima. U redu je ne slagati se s drugim komentatorima ili autorom teksta, ali nije u redu vrijeđati, diskriminirati, trolati, kršiti Pravila komentiranja i odredbe stavka 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima. Korisnik je odgovoran za sve napisano u komentaru. Budite normalni, nemojte se bezveze dovoditi u probleme.

Komentari (2)